امروز جمعه, 03 خرداد 1398 - Fri 05 24 2019

منو

گزارش کوتاه از مراسم بزرگداشت هفته بسیج

  • دسته: بسیج
  • بازدید: 913

صبح امروز مراسم بزرگداشت هفته بسیج با شعار انقلابی گری برگزار شد.

مهمان محترم این مراسم سرکار خانم دکتر مجتهدزاده؛ همسر جاویدالاثر سیدمحسن موسوی و رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع‌مقدس بودند.

   mojtahed

ایشان پیرامون ضرورت انقلابی گری صحبتهای بسیار مفیدی داشتند که در ادامه به خلاصه ای از این صحبتها اشاره می کنیم.

«مقام معظم رهبری همیشه در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) راه نظام را بیان می کنند، شاخصهای انقلابی بودن را ایشان گفته اند.
ایشان در پیامی در دیدار با خبرگان جدید فرمودند: انقلابی فکر کنید و انقلابی عمل کنید.

بسیجی یک نمونه انقلابی است، باید بیان شود ویژگی هایی که برای انقلابی می گویند چیست؟
اینکه اقا می فرمایند حوزه باید انقلابی باشد و اگر حوزه از خط خود کنار رود، جامعه به انحطاط میرود، این یک تکلیفی را مشخص می کند.
برای بسیجی دو ویژگی مشخص میکند: مسئولیت پذیری و بصیرت دو شاخص مهم است که هر کدام بدون دیگری وجودش بی فایده است. داعشی ها احساس وظیفه میکنند و مسئولیت پذیری دارند، ولی بصیرت ندارند.
بصیرت مهمترین مسئله است در انقلابی گری.

مقید بودن به مبانی دینی و ارزشهای اسلامی، در این مقید بودن ایشان به بصیرت تأکید ویژه ای دارند.
انسانهای بصیر کسانی هستند که جهان بینی شان را بر اساس هدفدار بودن نظام خلقت تبیین می کنند. وقتی بدانید که خلقت، نظام مند هست هدف دار است، وقتی بدانیم که هرچیزی برای هدفی آفریده شده ، تلاشی که شما دارید که بفهمید هدف چیست، برای خود تکلیف مشخص می کنید. هرکسی در هرجایی که هست، مسئولیت و تکلیفی دارد و باید وظیفه و نقشی که دارد انجام بدهد. ما اگر بصیرت نداشته باشیم و ندانیم تکلیفمان چیست، بصیرتمان کم می شود.
مثلا مرحوم خانم دباغ با هشت فرزند، آنقدر انقلابی گری کردند و در راه انقلاب، سخت ترین مجاهدت ها را به جان خریدند. چه چیزی باعث می شود که دختر 14 ساله اش را جلویش شکنجه کردند و صبر کرد؟ پایبندی به اعتقادات و انقلابی گری است. پایبندی به ایمان، اخلاص، ایثار، و همه ارزشهای اسلامی است.
کسی که انقلابی است به راحتی دروغ نمیگوید. قضاوت نادرست نمیکند، تهمت نمی زند، غیبت نمی کند، چون پایبند به ارزشهاست. ما باید در مسیر عبودیت خداوند باشیم.
شاخص دومی که مقام معظم رهبری برای بسیجی انقلابی بیان فرمودند، آرمانگرایی و تلاش برای رسیدن به هدف است. افق حرکت باید گسترده باشد. باید تکلیف و نقش خود را بدانیم، افق حرکت باید حکومت حضرت مهدی باشد. زمینه سازی برای ظهور ایشان... ما باید تلاش کنیم تا خداوند راه را برایمان روشن کند.

دشمنان ما دارند هزینه می کنند ما را تنزل دهند در ارزشهای اسلامی. می خواهند حافظه تاریخی ما را درباره دفاع مقدس از بین ببرند. ما جنگیدیم با دست خالی و پیروز شدیم. می خواهند ما فراموش کنیم مقاومت و پیروزی را.
می خواستند انقلاب ما را از بین ببرند. چرا انقدر تلاش می کنند انقلاب را از بین ببرند؟ فقط تغییر حکومت نبود. پیام انقلاب برای جهان مهم است و دشمنان نمی خواهند این پیام به جهان برسد.
آیا تنها کشوری که فاعیلیت دارد در سطح منطقه، جز جمهوری اسلامی ایران است؟ جز این است که در مقابل استکبار می ایستد؟ جز این است که در مقابل ظالم از مظلوم دفاع میکند؟ شعارهایی که داده می شود برای این است که ما را از این اهداف دور کنند. مثل شعار نه غزه، نه لبنان...
وقتی ما نتوانیم پیام را برسانیم و محصور شویم در مرزهایمان به یک کشور درجه سوم مثل افریقا تبدیل می شویم. همه کشورهایی که آنجا جنگ انجام شده و ما بهانه بودیم به ما یورش میکنند.

ما امروز نیاز داریم به الگو. نمونه بودن اینکه یک انقلابی توانست بایستد و در مقابل سختی ها پیروز شود، نمونه هشت سال دفاع مقدس است. خیلی از سرداران ما با جانشان وارد شدند. طراحی هایی که مهندسین بسیجی برای ساخت پل، در دوران دفاع مقدس می زدند که همه دنیا را متحیر می کرد، اینها الگو و نمونه است. ان تنصروا الله... رزمندگان سختی کشیدند و مقاومت کردند. واقعا شکنجه هایی که خیلی سخت بود ولی لذت یک آخ را بر دل بعثی ها گذاشتند. ما نیاز داریم به شواهد تاریخی مان.
شما در حوزه باید آینده نگری داشته باشید. دشمن دارد تلاش میکند تشیع انگلیسی ایجاد می کند. شما وقتی وارد حوزه می شوید، با یک حس تکلیف وارد می شوید. باید در مقیاس جهانی آموزش ببینید.

شاخص سوم شناخت دشمن است. شناخت نقاط ضعف و قوت دشمن... شناخت راه نفوذ دشمن...
ما مسئول هستیم. فردا باید پاسخگو باشیم. باید انقلاب را تبیین کنیم. باید مطالعه داشت. بدون مطالعه کار پیش نمی رود. ما زمان انقلاب به قدری خود را مسئول می دانستیم که وظیفه و تکلیف برای خود می دانستیم که مطالعه کنیم، با اینکه اطلاعات و پیشرفت علم به اندازه امروز نبود.
ما اگر دشمن را نشناسیم چگونه میخواهیم در مقابل دشمن بایستیم؟
بسیج معجزه الهی بود که به ذهن امام آمد. ما خیلی کارهای ساختاری کردیم. بسیج واقعا یک معجزه است. ما همه جا بسیج داریم و شاخ و برگش همه جا رفته. بسیج اصناف، محلات، مهندسین و ... چه کسی فکر می کرد بسیج موفق شود؟ ما زمان قبل از انقلاب، مبارز بودیم و به تکلیفمان عمل می کردیم. پیروزی ما واقعا معجزه بود.
کسی که میخواهد وارد این کار شود و بسیجی انقلابی باشد، نباید تنبلی داشته باشد. تنبلی، شیطان است.
شاخص چهارم استقلال است در همه ابعاد. استقلال فرهنگی: امریکا به ما حمله نظامی نخواهد کرد و از آن آسانتر و موفق تر برای او حمله فرهنگی است. استقلال نظامی و سیاسی...

شاخص پنجم: تقوای دینی و سیاسی است.
تقوای سیاسی یعنی همین که دشمن هنوز نتوانسته یک لغزش از رهبری و خانواده اش بگیرد.

ایشان در پایان به درخواست طلاب کمی از همسرشان گفتند: من و همسرم هردو قبل از انقلاب مبارزه سیاسی می کردیم. ما ازدواجمان یک ازدواج عاشقانه ی فامیلی بود. ایشان یک بار من را دم در منزلمان دید و بعد به خواستگاری من آمد.
ما تازه عقد کرده بودیم که ایشان را ساواک گرفت. من آن موقع از خدا خواستم از ایشان یک پسر به من بدهد و هفت سال با هم زندگی کنیم. فرشته ها آمین گفتند و خداوند به من یک پسر به نام رائد داد و بعد از هفت سال از زندگیمان، در سال 1361 ایشان اسیر شد.
ایشان در آخرین نامه برایم نوشت: «سرنوشتی برای من اتفاق می افتد که معلوم نیست شهیدم یا زنده و این برای این است که من همیشه زنده بمانم.» و از وقتی ایشان اسیر شده همیشه همه اخبار یا حمل بر زنده بودن ایشان است یا شهادت ایشان...

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان (ناشناس)

    برنامه خیلی عالی بود.ممنون از خادمین حوزه