امروز جمعه, 20 تیر 1399 - Thu 07 09 2020

منو

برگزاری جلسه چهارم دوره جریان شناسی سیاسی

moslehy4

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه ، چهارمین جلسه دوره توانمند سازی "جریان شناسی سیاسی" با موضوع عوامل و نتایج تسخیر لانه جاسوسی آمریکا با سخنرانی استاد حوزه و دانشگاه سرکار خانم دکتر مصلحی در روز سه شنبه 14 آبان با حضور اساتید و طلاب برگزار شد.

استاد مصلحی در این باره گفت : ازسال 1320 که ایران در جنگ جهانی اشغال شد تا سال 57 در اشغال آمریکا بود. نیروهای انگلیس و شوروی از ایران خارج شدند ولی آمریکائی ها باقی ماندند و 50 هزار مستشار آمریکایی تا سال 1357 در ایران ماندند.

تسخیر لانه جاسوسی: کاپیتولاسیون درمجلس ساعت 12 شب در عرض 5 دقیقه تصویب شد که طبق این قرار داد تبعه آن کشور حق این را دارد که جنایت بکند و کشور میزبان حق محاکمه آن کشور را ندارد و البته امام خمینی (ره) اعتراض کردند و بعد از اعتراض ایشان تبعید شدند و حدود 26 سال بعد در سال 57 دانش آموزان تظاهرات کردند و 60 نفر از مردم مسلمان شهید شدند. 13 آبان دانش آموزان خدمت حضرت امام رفتند و ایشان سخنرانی کردند. البته قبل از آن مشاور امنیتی کارترهم با بازرگان ملاقات داشت و ایشان با هم به مقامات آمریکائی فشار آوردند که شاه برای مداوا به آمریکا بیاید. ولی دراصل منظورحمایت از شاه بود.از آن طرف کودتای 32 و تاسیس ساواک در کشور رقم زده و در آن زمان برنامه ریزی آموزش وپرورش زیر نظر کشور آمریکا و اسرائیل انجام می گرفت.

نهم آبان این ملاقات بازرگان و برژنسکی صورت گرفت. دولت بازرگان ملاقات با تجزیه طلبان کردستان داشت و با سپاه و کمیته در گیر شده بود و حضرت امام دولت بازگان را توبیخ کرد زیرا آنها می خواستند ایران را تجزیه کنند.

استاد مصلحی در ادامه بیان کرد : دانشجویان 4دانشگاه (امیرکبیر.صنعت.پلی تکنیک و بهشتی) تصمیم گرفتند لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کنند وقتی لانه جاسوسی به دست بچه ها افتاد ودر زیر زمین لانه گروگان ها 444 روز در اختیار دانشجویان بودند. باید بدانیم حدود 18 کودتا در ایران و زمان انقلاب اتفاق افتاد و آمریکا می خواست انقلاب ایران را از مسیر خارج کند که خوشبختانه نتوانست وهمچنین مهمترین دستاورد قطع ارتباط سیاسی ایران و آمریکا بود. بعد از بازرگان آقای یزدی نفر اول نهضت آزادی شد و خطر نهضت آزادی از منافقان بیشتر گشت.

استاد مصلحی در پایان اشاره کرد: با خسارت هائی که آقای بازرگان به مملکت زد اگر لانه جاسوسی به تسخیر دانشجویان در نمی آمد امروز از انقلاب اسلامی چیزی باقی نمی ماند و از آن خبری نبود.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد