امروز پنج شنبه, 02 اسفند 1397 - Thu 02 21 2019

منو

جشن ولادت حضرت محمد مصطفی(صلی الله و علیه وآله)

ghafore

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها، مراسم جشنی به مناسبت فرارسیدن ولادت با سعادت پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی(صلی الله و علیه وآله)و ولادت حضرت امام صادق (علیه السلام) با سخنرانی استاد حوزه سرکار خانم غفوری و حضور مدیریت محترم سرکارخانم دیانتی و اساتید و طلاب گرامی در تاریخ 5 آذر برگزار شد.

خانم غفوری ضمن عرض تبریک و تحنیت به مناسبت این ایام در پاسخ این پرسش که آیا دین کم رنگ می شود؟ گفت: این مطلب یک بحث جهانی است و دانشمندان معتقدند قرن 17میلادی جنگ میان علم و دین بوده و بخاطر پیشرفت علوم احساس بی نیازی به دین می کردند و در قرن 18 ایستادگی و ثبات در عقاید قرن قبل و در قرن 19 بازگشت مردم به دین و در قرن 20 توجه و ثبات در دین و در قرن 21 جهان متعلق به دین داران می شود و انشاءالله متصل به ظهور آقا امام زمان (عجل الله و تعالی فرجه الشریف) می باشد.

ایشان افزود: در سوره انبیاء بعثت همه پیامبران به ترتیب بیان شده دقت در این آیات ما را متوجه این می کند که ، در تمام جوامع دین را سحر و حجت الهی را ساحر می گفتند و این مطلب نیز در جوامع کنونی قابل مشاهده است.

چرا به دین سحر و به پیامبران ساحر می گفتند؟ در سحر کاری بود که عامه مردم نمی توانستند انجام دهند و پیامبران هم کارهایی می کردند که ما به آن معجزه می گوییم (در قرآن به نام آیه و آیات آمده) شباهتشان در این که هر دو امر خارق العاده ای است و هر کسی توانایی انجام آنرا ندارد. ساحرها معمولاًَ دنبال سودجویی و منفعت طلبی هستند در حالیکه حجت الهی درخواست اجر و مزد نمی کند و هدایت شده اند و می خواهند هدایت کنند. آنهایی که سحر انجام می دهند از غفلت و جهل مردم استفاده می کنند ولی انبیاء علم به جامعه می دهند و افرادی هستند که کسی توانایی همانند شدن آنها را ندارند در حالیکه ساحران همه فریبکارند.

اهل کتاب با ولادت پیامبر اکرم (صلی الله و علیه وآله ) به دلیل این که از نسل حضرت اسماعیل (علیه السلام ) است و مطابق آنچه که آنها می خواستند نیست با ایشان به مخالفت برخاسته و اعراض کردند.

ایشان در ادامه بیان داشت عواملی که باعث اعراض و عدم اجابت رسول خدا شد عبارتند از:

1-   حسادت : انسان با حسد دیندار نشده و باعث رویگردانی از دین می شود( آیه 109 سوره بقره).

2-   منافع مادی: با دین خدا معامله کرده و می فروختند.

3-   پیروی از هوای نفس: انسان دارای چهار قوه غضب، شهوت، وهم، عقل می باشد. غضب، شهوت و وهم در حد اعتدال خوب و مفید است و اگر این سه قوا به صورت معتدل تحت لوای عقل باشد هدایت و عکس این هوای نفس می شود.

اگر می خواهیم پیرو واقعی پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) باشیم باید از موارد که ذکر شد دوری کرده و به سوی پیامبری که رسول، نبی، شاهد، بشیر، مهرورز (حتی با دشمنان) ، شجاع، صبور، آگاه و عالم و گفتار و رفتارش همه تصدیق بطور کلی نور مطلق رو آوریم.

در ادامه مراسم مداح اهل بیت (علیهم السلام ) سرکار خانم احمدی به مدیحه سرایی در مدح ختم رسل و مؤسس مذهب جعفری (علیهم السلام ) پرداخت.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد