امروز شنبه, 04 خرداد 1398 - Sat 05 25 2019

منو

جشن امامت و ولایت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

 

javaher

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، به مناسبت فرارسیدن آغاز امامت و ولایت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) منجی عالم بشریت، جشنی با سخنرانی استاد حوزه سرکار خانم جواهریان و با حضور مدیریت محترم و اساتید و طلاب گرامی در روز شنبه 26 آبان برگزار شد .                                  

خانم جواهریان در ابتدای سخنانشان روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله و علیه وآله و صلم) نقل کردند که: آقا امام حسن عسکری (علیه السلام) خازن علم الهی می باشند. زیرا ایشان مسئولیتی داشتند که دیگران نداشتند یعنی باید هم وجود آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را از دید نااهلانان مخفی می کردند و هم به گروهی از شیعیان خالص معرفی می نمودند .

استاد وظایف منتظران در آینه دعای مهدوی را این گونه شرح دادند:

اللهمّ ارزقنا توفیق الطاعه: منتظر واقعی نه تنها اطاعت می کند بلکه توفیق طاعت را نیز از خداوند می خواهد.

و بعد المعصیه: منتظر واقعی نه تنها گناه نمی کند بلکه آن را از خود دور نگه می دارد.

و صدق النیّه: منتظر واقعی نیتهایش همه صادقانه و دور از ریا می باشد.

و عرفان الحرمه: شناخت محرمات از ضروریات یک منتظر است و یکی از ارکان توبه گناه شناسی می باشد.

و اکرمنا بالهدی و الاستقامه: منتظر واقعی کرامت را از خداوند طلب می کندکه آن با هدایت حاصل می شود پس شخص منتظر با تلاش علمی و عملی و با استقامت در این راه زمینه را برای هدایت خویش فراهم می نماید.

و سدّد السنتنا بالصّواب و الحکمه: زبان ترجمان عقل و اندیشه انسان است از این رو توفیق نیک گفتاری و صیانت آن برای منتظر ضروری است.

و أملاء قلوبنا بالعلم و المعرفه: منتظر واقعی در جهت کسب علم حصولی کوتاهی نمی کند زیرا این علم فقط از راه تعلیم و تعلّم حاصل می شود. کسب نور معرفت نیز بر منتظر واجب و معرفت اخص از علم است .

معرفت به معنای توانایی شناخت معروف از منکر می باشد که با توجه به آیه " ومن یتق الله یجعل له فرقانا "می توان گفت، با تقوای الهی است که خداوند فرقان (تمییز حق از باطل) را به انسان عطا می کند.

و طهّر بطوننا من الحرام و الشبهه: منتظر واقعی در صدد داشتن فعالیت اقتصادی سالم و مشروع است زیرا علاوه بر این که فرد و جامعه را از محصول آن بهره مند می کند زمینه درآمدهای نامشروع را ضعیف نموده در نتیجه امنیت اقتصادی را به ارمغان می آورد.

واکفف ایدینا عن ظلم و السّرقه: ضایع کردن یا ادا نکردن حقوق صاحبان حق معنای حقیقی ظلم است لذا دوری کردن از ظلم در جمیع مراتبش از وظایف مومنان منتظر می باشد.

ایشان در ادامه بیان داشت اگر انسان با قصد و دانایی چیز مادی یا غیر مادی را که دیگری نسبت به آن حقّی دارد، مخفیانه و بدون دلیل موجه شرعی از او بگیرد سارق نامیده می شود و منتظر واقعی نه تنها حقوق دیگران را محترم می شمرد، هرگز حقّی را از دیگران به سرقت نمی برد.

واغضض ابصارنا عن الفجور و الخیانه: دیدگان ناپاک سبب آلوده شدن قلب و محروم ماندن از رؤیت جلوه های نورانی حق است از این رو صیانت چشم به دو عامل اساسی سفارش شده است.

1-   فجور چشم : وقتی به مقتضای تقوا عمل نشود فسق و گناه آشکار می گردد و شخص، بینندۀ مناظری می شود که رؤیت آنها خلاف اقتضای تقواست.

2-   خیانت چشم : هرگاه انسان چشم را برخلاف اراده یا دستور آفریننده اش به کار گیرد دچار خیانت چشم شده لذا پرهیز از آن وظیفه دیگر منتظر است.

در ادامه مراسم مداح اهل بیت (علیهم السلام ) سرکار خانم ذریه به مدیحه سرایی در مدح منجی عالم بشریت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)پرداخت.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد