امروز سه شنبه, 02 مرداد 1403 - Tue 07 23 2024

منو

جلسه صد ‌و شصتم تدبر صحیفه سجادیه

sajad2

به گزارش معاونت پژوهش مدرسه، صد ‌و شصتمین جلسه‌ی پژوهشی تدبر و محوربندی و بازخوانی صحیفه‌ی سجادیه با حضور اساتید و طلاب این مدرسه در روز سه‌شنبه 1 خرداد 1403 ساعت 16، در‌ نرم‌افزار «قرار» با موضوع «دعاى آن حضرت براى خودشان پس از به جا آوردن نماز شب و اعتراف به گناه»(دعای32) برگزار گردید. در ابتدای جلسه پس از تلاوت قرآن کریم و قرائت صلوات امام سجادعلیه‌السلام از مجموعه‌‌ی صلوات بر حجج طاهرهعلیهم‌السلام، استاد باقری ضمن تبریک میلاد امام رضا علیه السلام و تسلیت شهادت آیت الله رئیسی و هیئت همراه، ابتدا به مرور نکات فرازهای قبلی پرداختند سپس شرح فرازهای جدید دعا را بیان نمودند:

فراز 11: «اللَّهُمَّ وَ قَدْ أَشْرَفَ عَلَى خَفَايَا الْأَعْمَالِ عِلْمُكَ ، وَ انْكَشَفَ كُلُّ مَسْتُورٍ دُونَ خُبْرِكَ ، وَ لَا تَنْطَوِي عَنْكَ دَقَائِقُ الْأُمُورِ ، وَ لَا تَعْزُبُ عَنْكَ غَيِّبَاتُ السَّرَائِرِ»؛

خدایا! دانشت بر اعمال پنهان آگاه است و هر پوشیده‌ای نزد آگاهی‌ات آشکار است و امور دقیق و لطیف، از نظرت پنهان نیست؛ و رازهای نهان از تو غایب نمی‌شود.

مشرف بودن خداوند به اعمال انسان دو ثمره دارد:

  1. به منزله‌ی هشدار و تهدید برای رصد اعمال عبد است.
  2. به منزله‌ی وعده به پاداش الهی برای اعمال نیک عبد است.

عزب به معنای دور بودن و بَعُدَ است. در این فراز بر اشراف علمی و آگاهی خداوند تاکید می‌شود تا تردیدی در آن باقی نماند.

فراز 12: «وَ قَدِ اسْتَحْوَذَ عَلَيَّ عَدُوُّكَ الَّذِي اسْتَنْظَرَكَ لِغَوَايَتِي فَأَنْظَرْتَهُ ، وَ اسْتَمْهَلَكَ إِلَى يَوْمِ الدِّينِ لِإِضْلَالِي فَأَمْهَلْتَهُ»؛

به یقین دشمنت ابلیس بر من چیره شده، دشمنی که برای گمراه کردن من از تو فرصت خواست و تو بنا بر مصالحی به او فرصت دادی؛ و برای منحرف کردن من تا روز قیامت از تو مهلت خواست و تو مهلتش دادی.

عدو ضد ولی و دال بر ابلیس است. معمولا ابلیس و شیاطین بر عقل انسان چیرگی می‌یابد و بشر دچار تسخیرِ وهم درمی‌آید و می‌لغزد. در این فراز کاف در عدوک خطاب به خداوند است و ابلیس را دشمن خدا معرفی می‌کند تا پروردگار را بر انهدام این دشمن برانگیزد.

در پایان استاد باقری دعا فرمودند و جلسه خاتمه یافت.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد