امروز دوشنبه, 01 مهر 1398 - Mon 09 23 2019

منو

دخالت وزیر امور خارجه امریکا در امور داخلی ایران

  • دسته: سیاسی
  • بازدید: 4723

چرا باید موسوی و کروبی را اعدام کرد؟

 به قلم حجت الاسلام سید کمیل باقرزاده

0480

 محاکمه سران فتنه مطالبه اصلی مردم از همان روزهای آغاز فتنه 88 بود و در تظاهرات بی نظیر 9 دی این مطالبه بروز و ظهور آشکارتری پیدا کرد؛ مطالبه ای که همچنان از سوی مسؤولان دستگاه قضایی برآورده نشده است، صرف نظر از اینکه چه مصالح واقعی یا کاذبی سبب شده است اجابت خواسته به حق مردم تاکنون به تأخیر بیفتد.. 

اینکه حکم قضایی سران فتنه (در صورت محاکمه) اعدام است، حرف تازه ای نیست که این روزها به آن رسیده باشیم. از همان ماههای نخست فتنه، وقتی غبارها فرونشست، وقتی حق و باطل شفاف شد، در گعده های طلبگی وقتی مسأله را از منظر فقهی و حقوقی بررسی میکردیم، شک نداشتیم که هم بر اساس قوانین موجود و هم بر مبنای منابع فقهی معتبر، چنانچه دادگاهی برای محاکمه سران فتنه تشکیل شود و بخواهد روی مُرّ شرع و قانون حکم بدهد، حکمی جز اعدام صادر نخواهد کرد.

 گرچه مردم هر از گاهی خواستار «اعدام» سران فتنه می شدند، اما شاید یکی از اولین مواردی که یک کارشناس فقهی و حقوقی صراحتاً حکم موسوی و کروبی را «اعدام» دانست، مصاحبه ای بود که بعد از افتضاح 25 بهمن با فارس داشتم، که شاید چون کیهان هم مصاحبه را با تیتر «حكم موسوی و كروبی به دليل محاربه و افساد في الارض اعدام است» در صفحه دو کار کرده بود، در رسانه های مختلف داخلی و خارجی بازتاب وسیعی پیدا کرد. بعد از آن، البته کم کم فقها و حقوقدانان دیگری نیز از منظر کارشناسی به این موضوع پرداخته و همین دیدگاه را تأیید و تأکید کردند.

با گذشت 5 سال از فتنه و جنایات جبران ناپذیر سران آن، اخیراً شاهد رویکرد اشتباه بعضی دلسوزان نظام هستیم که به غلط از عبارت «رأفت اسلامی» در خصوص موسوی و کروبی استفاده میکنند. مثلاً چندی پیش یکی از ائمه جمعه در نماز جمعه تهران فرمودند: «اگر رأفت اسلامی نبود، سران فتنه باید اعدام میشدند.» این عبارت از منظر فقهی و حقوقی بلاوجه است. چون عدم اعدام موسوی و کروبی به دلیل رأفت اسلامی نیست، بلکه بخاطر عدم محاکمه ایشان است. مسلّماً در صورتی که محاکمه انجام شود، حکمی جز اعدام برای این دو صادر نخواهد شد، و سنگینی جرم این دو روسیاه به اندازه ای است که بعد از صدور حکم نیز، شرعاً نمیتوان آنها را مورد عفو و رأفت قرار داد.

 

 اینک با تعلل های فراوان دستگاه قضایی از یک سو، و وادادگی دولت در عرصه سیاست خارجی از سوی دیگر، کار به جایی رسیده است که جای طلبکار و بدهکار عوض شده و نه فقط عناصر نفوذی دشمن در داخل، بلکه وزارت خارجه آمریکا رسماً بیانیه صادر میکند و خواستار آزادی سران فتنه میشود. لذا اکنون بهترین فرصت است تا با محاکمه سریع موسوی و کروبی و اعدام آنها، هم حقّ نظام استیفاء شود، هم خواسته مردم برآورده شود، هم استقلال قوه قضائیه اثبات شود، و هم پاسخ قاطعی به آمریکا داده شود تا از این پس در امور داخلی کشور دخالت نکند.

لینک مصاحبه سال 89 در کیهان را اینجا بخوانید.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد