امروز چهارشنبه, 01 بهمن 1399 - Tue 01 19 2021

منو

برگزاری اولین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی

mesbah

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، به مناسبت اولین سالگرد شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و هم‌زمان با سومین روز درگذشت عالم ربانی آیت‌الله مصباح یزدی مراسم یادبودی با سخنرانی سردار سرتیپ بسیجی محمدشیرازی رئیس دفتر فرماندهی کل قوا به‌صورت پخش زنده در تاریخ ۱۵ دی برگزار شد.

سردار شیرازی بنابرگفته مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در مورد آیت الله مصباح که فرمودند: ایشان فردی متفکر ، مدیری شایسته دارای زبان گویا در اظهار حق که در راه مستقیم با استقامت ایستاده بوده و همچنین در تولید اندیشه های دینی و نگارش کتب، خدمات بسیاری داشته بطوری که شاگردان ممتازی را تربیت کرده و برای انقلاب هر زمان نیاز به حضور ایشان می شد حضوری کم نظیر داشتن.

یکی از ابتکارات این عالم بزرگوار ایجاد ارتباط نزدیک با دانشجویان دانشگاههای سراسر کشوربوده و همچنین ایشان مبتکر طرح "ولایت" بوده بطوری که دانشجویان سراسر کشور دراین دوره ثبت نام کرده و کتابهای مربوطه را مطالعه می کردند. این دوره های مفید و نسبتا کوتاه بود بطوری که درطی دوماه برگزار می شدند. در بسیج دانشجویی، دانشجوها را به این سمت سوق داده و باعث بهرمندی هرچه بیشتر آنها می گردید.

اخیرا حضرت آقا در تاریخ ۱۵ دی ماه ۹۸ فرمودند: آقای مصباح حقیقا فردی شایسته و برجسته اند که از نظر علمی جزو بزرگان و مراجع می باشن اما خصوصیتی که در آقای مصباح نمایان است در انسان های دیگران نمی توان دید. بیان این عبارات از جانب حضرت آقا ولی امر مسلمین نسبت به این شخصیت گویای واقعیت هایی است، این که ایشان به بزرگان توجه دارند و بایستی تلاش کنیم تا از برکات وجودشان بهرمند شویم .

سردار شیرازی با یادآوری سخنان حضرت آقا در اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی که فرمودند: سلیمانی را قهرمان ملت ایران و قهرمان امت اسلامی باید بنماییم. تشییع میلیونی شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس در ایران و عراق نشان داد که این سیلی سخت به آمریکایی ها بود اما سیلی سخت تر علیه نرم افزاری بر حیمنه پوچ استکبار و اخراج آمریکا از منطقه است و طرحی را برای اجرا کردن پیشنهاد دادند و عواملی پای کار آمدند و هر کسی که عشق به انقلاب اسلامی دارد برای این فرمان رهبری اعلام آمادگی کرده است از جمله در کشور جوانها و حوزه مقاومت اعلام آمادگی شده که در صدر همه اینها مردم هستند .

مردم منطقه دنبال این فرمان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) هستند که آثارش را در اجتماع عظیم مردم عراق مشاهده کردید. ان شاءالله این فرامین اجرایی شود و آثار آن بسیار مشهود است . شما وضعیت آمریکا را در سال گذشته و امسال مشاهده کنید که چگونه به لطف خداوند متعال روز به روز اقتدار اسلام و مسلمانها افزون و وضعیت دشمن مشهود می شود و این امر بسیار ظاهر و آشکار است.

خود آمریکا ببینید امروز چه وضعیتی دارد. به لطف خداوند متعال مسلمانهای جهان دارای اقتدار می باشند.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) صحبتی که این روز ها فرمودند: باید قوی شد و این قوی شدن باید در همه زمینه ها باشد. حتی در شهادت سردار هم فرمودند و این صحبت جوانبی دارد و هرکسی برای قوی شدن باید آماده باشد واقدام کند. چه نهادها و سازمان ها چه در مجموعه مقاومت در جهان. ان شاالله این قوی شدن رو به عملی شدن باشد .با مشاهده وضعیتمان در قبل و حالا ببینید به لطف خداوند متعال بسیار پیشرفت کرده ایم امام خامنه ای می فرمایند: علت آنکه شهید سلیمانی قهرمان ملت ایران شد این بود که ایشان به ارزش های فرهنگی ایران بسیارتوجه داشت و اعتقاد به توانایی خود، یکی از ابزارهایی بود که ما از اول انقلاب از آن استفاده کردیم توجه به توان داخلی در علم و صنعت و دیگر بخش ها، این چیزی بود که ما را پیش برده است حضرت آقا فرمودند ما باید قوی باشیم و حال این سوال پیش می آید چه اعمالی را انجام دهیم تا قوی شویم . با کارهای مختلف همین کار اقتصادی ، بخش تولید در کارهای دفاعی، امنیتی و خصوصا در کارهای فرهنگی. رهبری قبلا فرمودند : ما مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفته ایم ودر این مورد باید اقدامات اساسی صورت گیرد.

سردار شیرازی اضافه کردند شهید عزیز ما یک مکتب ، راه و مدرسه درس بود ، بخشی از توانمندی های شهید سلیمانی را اینگونه بیان کرد : او تابع محض ولی بود، شعاری که این روزها شنیده شده"مرد میدان". اما او قبل از این که مرد میدان باشد مرد اطاعت از فرمان ولایت فقیه و رهبری بود و نگاهشان به فرمان حضرت آقا بود و در زمان حیاتشان لازم نبود که مقام معظم رهبری بیانی را بگویند وقتی احساس می کردند حضرت آقا نگاه خاصی به موضوعی دارند و در جایی یا نکته ای می فرمودند برایشان حجت بود و سریع به آن موضوع عمل می کردند و تمام کارهای ایشان زیر نظر مقام معظم رهبری بود و هیچ کس هم مثل ایشان این شهید عزیز را نمی شناسند.ایشان معرفت و توانمندی خاصی داشت ازجمله فرمانده میدان بودن ایشان را که بسیار مشهود بود می توان نام برد.

ایشان درایام جنگ زمانی که از روستای کرمان حرکت کرد و خود را به منطقه ی جنگی رساند خودش را نشان و ارائه داد، تمام توانش را در میدان به کار گرفت و به تعبیر مصطلح که در زمان جنگ نمی گفتند برو می گفتند بیا و حضور ایشان در میدان جنگ شهید سلیمانی را، شهید سلیمانی کرد و لشکرش از لشکرهای قدرتمند زمان جنگ بود .

   کارهای ایشان همگی تدبیر شده بود و برای هرکاری برنامه داشت و قبل از انجام هرکاری فکر می کرد و برنامه ریزی داشت وهنگامی که اینگونه تمرکز می کرد کمتر به مشکل برمی خورد. متدین بود و در عملیات نیز احکام شرعی را مد نظر داشت. به صورت منظم برنامه روضه ی هفتگی در منزل برگزار می کرد و خود شهید پای روضه اهل بیت (علیهم السلام) حضور داشتند و با اخلاصی که زبانزد می باشد استفاده می کرد.

سردار شیرازی یکی دیگر از خصوصیات شهید سلیمانی را این گونه گفت که ایشان خود بین نبود و کارهایش برای خدا بود از خود عبور کرد و خدا محبتش را در دلهای مردم قرار داد و درشهادت حاج قاسم سلیمانی نه مردم ایران نه مردم منطقه بلکه مردم جهان بودند که حضور پیدا کردند و محبت شهید در دل تمام مردم جهان جای دارد و کسی که برای خداوند کار کند خداوند نیز به او توجه می کند.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرمودند: هرکس که یک حسنه انجام می دهد مثلا یک صلوات می فرستد، اگر برای خداوند باشد می پذیرد و اگر خداوند بپذیرد عنایت خدا شامل حالش می شود و ما غافل از این امر هستیم .

سردار محمد شیرازی در پایان و بیان آخرین خصوصیت شهید سلیمانی اینگونه گفت: از دنیا و مادیات و توجه به آن فراری بود و در این اواخر نیز امام خامنه ای (مدظله العالی) تدبیر کردند که از سلیمانی عزیز تقدیر شود و به ایشان نشان ذوالفقار داده شود و ایشان به جای این که از چیزی که از جانب مقام معظم رهبری بود استقبال کند گفت: نشان نمی خواهم، کار را رزمندگان و مدافعان حرم انجام می دهند و زمانی که حضرت آقا نشان دادند ایشان بسیارشرمنده بود و باز تاکید کرد که کار را رزمندگان انجام دادند حضرت آقا فرمودند این کارهای دنیوی است و مهمتر از آن عنایت پروردگار متعال می باشد .آن توجه و محبوبیت و رضایتی است که خداوند متعال به انسان دارد و آن بدرد انسان می خورد زمانی که نیازمند می باشیم . سردار عزیز ما حق ماموریت نمی گرفت .

سرداربیان داشت حال تکلیف ما چیست؟ به کلام ولی امر مسلمین گوش فرا داده و باید به تکلیف عمل کنیم و در عمل نشان دهیم که این خود، دارای اثرات وضعی است . حضرت امام (ره ) فرمودند : هرکس هر کجا است به وظیفه اش خوب عمل کند اگر همه ما به وظیفه مان خوب عمل کنیم وحدت امت اسلامی شکل می گیرد و پیروزهای بیشتری را کسب می کنیم قبل انقلاب نمی گذاشتند به تکلیفمان عمل کنیم و استکبار می دانست که اگر دین اسلام بروز کند دیگر جایی برای دنیای آنها نمی باشد و امروز نیز همه دشمنی هایش برای این امر است و با مکتب و انقلاب ما مبارزه می کنند چون همه دنیایشان را در خطر می بینند و آنها به راه خودشان و ما نیز به راه خودمان می رویم .

سردار در آخر کلامش افزود : هرکس به دنبال کسب علم است ، کسانی که طلبه و دانشجو هستند و در این مسیر آمدند توجه کنند که عالِم واقعی شوند .عالِم عامل شویم و درعلمی که کسب می کنیم بتوانیم عمل کنیم و به سبک زندگی هایمان دقت کنیم و از تدابیر حضرت آقا که می فرمایند چه کار باید بکنیم و چه کار می کنیم، خیلی مهم است وخداوند ظرفیت انسان را طوری قرار داده که انسان هرچه اراده کند محقق می شود و دنبال کند به نتیجه می رسد چرا از این ظرفیت استفاده نکنیم. تزکیه فراتر از عمل می باشد و در زندگی کاری کنیم که عملمان تاثیرگذار باشد و فرزندانمان به عمل ما نگاه می کنند مانند زمانی که شما چادرتان را می بوسید، چون شما چادر را از حضرت زهرا (سلام الله علیها) به ارث برده اید و چادر معیارارزشی ما می باشد لذا نسبت به تخریب حجاب چقدر کار می شود. از مسیر صراط مستقیم بهره ببریم و راهی که شهیدان عزیز برای ما باز کردند بیشتر بشناسیم ان شاءالله بتوان بیشترعمل کنیم و این مسیر نورانی باید روز به روز نورانی تر شود و همه از نورانیت کلمه حق بهره مند شوند و ان شاءالله به جایی برسیم که زمینه ساز ظهور شویم این امر شدنی می باشد و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرمودند: کار بدون توسل پیش نمی رود و ان شاءالله تکلیفمان را بشناسیم و به یاری خداوند متعال به آن عمل کنیم.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد