امروز سه شنبه, 30 دی 1399 - Tue 01 19 2021

منو

برگزاری مراسم جشن میلاد عقیله ی بنی هاشم(علیهاالسلام)

zaynabe99

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، به مناسبت میلاد باسعادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها مراسم جشنی با سخنرانی استاد گرانقدر حوزه سرکار خانم جواهری و با حضور کادر و دانش آموختگان موسسه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی روز یکشنبه 30 آذر برگزار شد.
خانم جواهری در ابتدای عرائض خود و ضمن عرض تبریک روز پرستار به مناسبت ولادت باسعادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها گفت: وراثت و قوانینی که در جهان علم آن ثابت شده است همین مساله وراثت است و یک حقیقت پایدار می باشد و مانیز در قرآن و روایات این مساله را داریم که خداوند در سوره آل عمران نیز فرموده است ، بنابراین اگر ما آیات قبل را نیز بررسی کنیم می بینیم که وراثت و ارزش ها و فضائل هایی در وجود افراد است.
لذا اگر بخواهیم وجود مقدس حضرت زینب کبری سلام الله علیها را بررسی کوتاهی کنیم از لحاظ وراثتی که از جد ، پدر و مادر بزرگوارشان به ارث برده اند و در اینجا مختصر از خصوصیات آنها را عرض می کنیم.
در مورد حضرت رسول که در قرآن نیز به آن اشاره شده و این گونه معرفی می کند: (اگرکسی مطیع حضرت رسول خدا باشد یعنی بداند مطیع خداست) بنابراین اگر کسی می خواهد یک بنده کامل در مقابل خداوند باشد باید مطیع کامل حضرت نیز بماند.در مسائل حیات معنوی و زندگی روحی خداوند در مورد حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم می فرمایند: ای کسانی که ایمان آوردید اجابت کنید خدا و رسول را و زمانی شمارا زنده کنم.
استاد جواهری در ادامه و خصوصیت حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها گفت: ایشان اولین کسی از زنان بود که به پیامبراکرم صلی الله علیه واله وسلم ایمان آورد و این را آقا امیرالمومنین علیه السلام فرمودند.
در ادامه و ویژگی حضرت زهرا سلام الله علیها که آقا رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: فرزندم فاطمه سیده نساالعالمین اولین و آخرین است و در مورد وجود مقدس حضرت علی علیه السلام که به فرموده امام باقر علیه السلام که از آدم تا حضرت مسیح اگرهمه پیامبران زنده می شدند و به خواستگاری خانم حضرت زهرا سلام الله علیها می آمدند آقا رسول خدا دست رد به سینه آنها می زد،زیرا می گفتند شما هم کفو دخترم نیستید و تنها کسی که هم کفو حضرت بودند آقا علی بن ابی طالب علی علیه السلام میباشد .
خانم جواهری در ادامه اشاره کرد و گفت: حضرت زینب سلام الله علیها اسماء مختلفی دارند ولی یکی از آنها که شهرت دارند عقیله بنی هاشم علیه السلام است. عقلا در این مورد بحث هایی داشتند که می گفتند: عده ای عاقل نیستند ولی به دنبال آن می روند که صاحب عقل شوند،برخی عاقل هستند و در حال از آن استفاده می کند و برخی عقل برآنها ملکه شده است و عاقلانه کارهارا انجام می دهند و برای عده ای عقل فصل مقوم آنها شده است.بنابراین ما می گوییم حضرت زینب کبری سلام الله علیها عقیله بنی هاشم یعنی عقل مقوم ایشان است. برخی فکر می کنند (ة) عقیله اضافه شده در حالی که امام حسن و امام حسین علیه السلام نیز لقب عقیله بنی هاشم را دارند،لذا این (ة) مبالغه است.
در مورد عقیله و حضرت زینب کبری سلام الله علیها که در قرآن آمده است ای پیامبر تو خلق عظیم هستی برخی می کوشند تافضل عظیمی به دست آورند و دارای اخلاقیات خوبی شوند و با آن خصوصیات فرد را حفظ کند و باعث کمالات شوند ولی عده ای مانند آقا رسول خدا که قرآن می فرماید: ای پیامبر خلق عظیم نشأت گرفته از تو است.
بنابراین اگرکسی نام عقیله گرفت یعنی سوار بر عقل است که حضرت زینب کبری سلام الله علیها عقیله بنی هاشم است.
خانم جواهری در پایان بیانات خود گفت: در مقام عرفانی حضرت زینب کبری سلام الله علیها همین مقدار بس که بعد از واقع عاشورا و آن مصیبت های عظیم در کاخ ابن زیاد در پاسخ به کنایه های او فرمودند: «ما رأیتُ الّا جمیلاً» که این بر اساس توحید افعالی خداوند است که هرآنچه از ناحیه ایشان می آید جمیل و زیبا است.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد