امروز پنج شنبه, 07 اسفند 1399 - Thu 02 25 2021

منو

برگزاری جلسه پنجم دوره تفسیر قرآن کریم

tobeh sura

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، پنجمین جلسه تفسیر قرآن کریم با سخنرانی استاد گرانقدر سرکار خانم جواهری در ۱ آذر به صورت مجازی برگزار شد.
استاد جواهری در تفسیر آیه ۸۵ سوره توبه بیان کرد و گفت: منافقان صدر اسلام، از مال، فرزند و امكانات فراوانى برخوردار بودند، ولى مسلمانان اين گونه نبودند و خطر مجذوب شدن مسلمانان در كار بود به مسلمانان هشدار مى‌دهد.
بنابراین به خاطر امكانات و برخوردارى ديگران، احساس حقارت نكنيم و آنچه که خدا به ما می دهد مایه آزمایش است و مال و فرزند، گاهى مايه‌ى آزمايش و عذاب است، نه رفاه و خوشبختى و لحظه مرگ، خارج شدن روح از بدن است، نه فانى شدن روح و از بین نمی رود و يك عمر كفر و ناسپاسى باعث مى‌شود انسان لحظه‌ى مرگ ، كافر از دنيا برود و ملاك ارزشها، حسنِ عاقبت و با ايمان مردن است، نه زرق و برق چند روزه‌ى دنيوى.
استاد در ادامه و تفسیر آیه ۸۶ و ۸۷ گفت:
«طول»، به معناى امكانات و توانمندى، «أُولُوا الطَّوْلِ» يعنى توانگران وثروتمندان.
مراد از «سُورَةٌ» مجموعه‌اى از آيات است كه موضوع خاصّى را بيان مى‌كند. لذا به قسمتى از يك سوره نيز «سوره» گفته شده است.
چند استفاده از این آیات می بریم که: ۱. جهاد، لازمه‌ى ايمان به خداست. ۲. پيامبر در جبهه‌هاى نبرد، پيشاپيش ديگران بود. ۳. جهاد بايد با فرمان رهبر مسلمانان و همراه و همگام با او باشد.
بنابراین ضعف، نفاق و ترس خود را از رفتن به جهاد، با اجازه‌ى مرخّصى توجيه نكنيم مرفّهان تن‌پرور، از جهاد بيشتر مى‌ترسند، به آنان اميدى نداشته باشيم و منافقان، دل مرده‌اند.
دنيا طلبى، رفاه‌زدگى و روحيّه‌ى نفاق، ديد صحيح و شناخت عميق را از انسان مى‌گيرد.
خانم جواهری در پایان و تفسیر آیه ۸۸ سوره توبه اشاره کرد و گفت: در این آیه خداوند منافقان را وصف می کند وقتی نفاق از دلها دور شود نور ایمان بر دل می نشیند و آن موقع است که انسان با دل و جانش در راه خدا به همراه رهبرش جهاد می کند برخلاف منافقان ، مومنان هدفشان راضی نگه داشتن خدا است حال با مال و جان و ... .
در این آیه به ما می گوید : از شركت نكردن منافقان و مرفّهان در جنگ، نگران نباشيم. منافقان مپندارند با نيامدنشان به جهاد، اسلام بى‌ياور مى‌ماند و تنها ايمان به پيامبر كافى نيست، همراهى با او نيز لازم است و جهاد بايد در همه‌ى ابعاد باشد.(مال،جان،گفتار،رفتار و...) و جنگ و جهاد، مايه‌ى نزول خيرات و بركات الهى بر رزمندگان است و رستگارى، تنها در سايه‌ى ايمان و جهاد است.
بنابراین مجاهدان رستگارند، چه پيروز شوند و چه در ظاهر شكست بخورند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد