امروز یکشنبه, 05 خرداد 1398 - Sun 05 26 2019

منو

برگزاری نشستی با عنوان مادر و فضای مجازی

majazei

به گزارش معاونت فرهنگی، نشست اداره آموزش و فرهنگ سازی فضای مجازی حوزه های علمیه خواهران با موضوع "مادر و فضای مجازی " با شرکت جمعی از طلاب این مدرسه در یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال برگزار شد .
سخنران این نشست خانم دکتر سارا طالبی پژوهشگر فضای مجازی و مدرس حوزهای علمیه بودند.
مدرس کارگاه مادر و فضای مجازی با تشریح ویژگی های فضای مجازی گفت: این فضا نامی مجازی دارد اما نتایج آن کاملا حقیقی است.
خانم طالبی با اشاره به اهداف طراحان شبکه های اجتماعی گفت: شبکه های اجتماعی را می توان در دو لایه مد نظر قرار داد که یک لایه آن مختص کاربران و لایه ی دیگر که پنهان است مختص سازندگان و تفکر آنها می باشد.
وی با تأکید بر اهداف شبکه های مجازی بیان داشت این شبکه ها حامل سبک زندگی خاصی نیز هستند. لذا شناخت آسیب های فضای مجازی را لازم دانسته و افزود با آگاهی از این آسیب ها می توان آنها را به حداقل رساند.
خانم دکتر طالبی با تأکید بر نقش حساس مادر در خانواده گفت: اگر مادران درگیر آسیب های عاطفی فضای مجازی شوند آرامش خانواده دچار اختلال و مشکل خواهد شد. فضای مجازی اشاعه دهنده نوعی فرد گرایی است که این ویژگی با نقش فداکاری و گذشت مادر برای استحکام خانواده منافات دارد.
وی اضافه کرد: اومانیسم یا فرد گرایی در سبک زندگی غربی رواج دارد که غربی ها خواهان انتقال این سبک به زندگی مادران ایرانی هستند تا ارزش های مادرانه را تضعیف کنند. کاهش ارتباط با همسر و عدم ارتباط با فامیل و نزدیکان را از دیگر نتایج حضور در شبکه های اجتماعی عنوان کرد و گفت: شبکه های اجتماعی در ظاهر برای ارتباط بیشتر طراحی شده اما نتایج آن کاملا رواج تنهایی و فردگرایی است.
 در ادامه ایشان هزینه های ارتباط حضوری ، کاهش فرزندان و رواج آپارتمان نشینی را از دیگر دلایل استفاده از فضای مجازی دانست.
مدرس کارگاه مادر و فضای مجازی به تفاوت های روانشناختی حضور زنان و مردان در شبکه های اجتماعی تاکید کرد و گفت: زنان به دلیل داشتن روحیه عاطفی در ارتباطات کلامی، می توانند آسیب پذیری بیشتری داشته باشند و بحران های ارتباطی زن و شوهر در خانواده ، گاهی منجر به ارتباط ناسالم در فضای مجازی  می شود.
وی به رقابتی بودن فضای مجازی اشاره کرد و گفت این ویژگی و فرهنگ تصویر محوری شبکه های اجتماعی، رقابت مادی و خودنمایی مجازی را منجر می شود.
مدرس این کارگاه آموزشی به مسئولیت محور نبودن فضای مجازی تاکید کرد و گفت: به دلیل وجود این ویژگی، زنان به سمت عدم مسئولیت پذیری در خانواده سوق پیدا می کنند.
سارا طالبی از افزایش طلاق عاطفی نیز سخن گفت و اضافه کرد: 68 درصد طلاق های ثبت شده در میان 140 کشور جهان به علت ارتباط یکی از زوجین با جنس مخالف از طریق شبکه های مجازی است.
وی در ادامه به مدیریت حضور مادران و فرزندان تاکید کرد و گفت: حضور فرزندان در هفت سال نخست در فضای مجازی ممنوع بوده و در هفت سال دوم بسیار محدود و در کنار والدین، و در هفت سال سوم، حضور آنها باید آگاهانه و در فضای مجازی پاک و امن باشد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد