امروز سه شنبه, 02 مرداد 1403 - Tue 07 23 2024

منو

برگزاری نشست "تبیین جایگاه ولایت فقیه در عصر غیبت"

velayat03 1

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، این واحد نشستی با موضوع " تبیین جایگاه ولایت فقیه در عصر غیبت" را روز سه شنبه ۸ خرداد برگزار نمود .

در این نشست استاد حجت الاسلام والمسلمین رجبی ابتدا به لزوم دانستن معنای ولایت فقیه اشاره کرد.

ولایت یعنی پیوند و اتصال بین دو چیز و یا بیشتر درحالی که بین آن دو فاصله نباشد. فقه به معنای درک عمیق و مستدل است. لذا ولایت فقیه به معنای پیوند به دین از طریق کسی که درک عمیق از دین دارد.

ایشان در ادامه به بیان ادله عام و خاص قبول ولایت فقیه در زمان غیبت اشاره کرد و دلیل عام آن با توجه به آیات ۵۹  تا ۶۵ سوره مبارکه نساء عبارتند از

۱_ اطاعت کنید از خدا و رسول و اولی الامر  ۲_در منازعات به خدا و رسول رجوع کنید نه محاکم طاغوت  ۳ _و در آخرین ایه می‌فرماید رجوع به پیامبر (صل الله علیه وآله وسلم) است که ایمان شما را قوی می‌کند فلذا شرط ایمان پذیرش امر پیامبر (صل الله علیه وآله وسلم) می باشد.

توکل شرط معنوی ایمان است درحالی که شرط اجرایی ایمان اطاعت از خدا و رسول است.

استاد در بیان ادله خاص به آیات ۴۴  تا ۴۶ سوره مبارکه مائده پرداخت:

إِنَّا أَنزَلْنَا التَّوْرَاةَ فِيهَا هُدًى وَنُورٌ ۚ يَحْكُمُ بِهَا النَّبِيُّونَ الَّذِينَ أَسْلَمُوا لِلَّذِينَ هَادُوا وَالرَّبَّانِيُّونَ وَالْأَحْبَارُ....

معنای حِبر یعنی دانش و علم و حِبَر به معنای دانشمند دین می باشد.

درنتیجه ویژگی‌هایی را در ادامه ایه برای الاحبار تعریف می کند:

۱_به آنچه از کتاب خدا آموخته اند  ۲_بر حقانیت کتاب گواه هستند و آن را استدلالی می دانند در اینجا شاهد یعنی آگاه  ۳_نترس و شجاع هستند  ۴_ دین فروش نیستند.

استاد پویایی فقه شیعه را در اختلاف نظر فقها بیان کرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد