امروز سه شنبه, 08 فروردين 1402 - Tue 03 28 2023

منو

مسائل بنیادی تاریخ اسلام و تاریخ معاصر

obodiat

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، به مناسبت ولادت با سعادت امیرالمومنین علی علیه السلام مراسمی با موضوع "مسائل بنیادی تاریخ اسلام و تاریخ معاصر" که با سخنرانی استاد گرانقدر سرکار خانم عبودیت و مدیریت محنرم، اساتید، طلاب در روز یکشنبه 16 بهمن برگزار شد.

استاد عبودیت در ابتدای کلامشان بر لزوم جهاد تبیین با توجه به بیانات حضرت آقا آغاز تاکید نمود و با این سوال که در شرایط کنونی اولویت مساله تاریخ اسلام و تاریخ معاصر چه چیزی می‌تواند باشد و این که آیا مسائل مهمتری جهت پرداختن به آن وجود ندارد؟ ذهن مخاطبین را آماده کرد.

ایشان در ادامه به بررسی دلایل عقلی و نقلی و سخنان بزرگان در مورد شناخت مسائل تاریخی پرداخت.

از جمله دلائل عقلی برای شناخت تاریخ اسلام و معاصر: عبرت گیری با توجه به کسب تجربه گذشتگان و ایجاد انگیزه و نشاط در جهت حرکت به آینده برشمرد.

دلایل نقلی را ابتدا با آیات مرتبط به ضرورت شناخت تاریخ بیان کردند از جمله:

آیه ۱۳۷ آل عمران و ۶۹ سوره نمل که مقصود خداوند متعال از امر به «سِيرُوا فِي الْأَرْضِ – در زمین گردش کنید»، صرفاً "سفر" به هر شکل و دلیل و برای هر نتیجه‌ای نمی‌باشد، بلکه هدف بصیرت، رشد و کمال می‌باشد. که همراه با توجه عمیق به شرایط موجود صورت می‌گیرد.

همچنین با اشاره به آیه ۱۰۱ سوره اعراف نیز بر لزوم سیر در روی زمین پرداخت.

خانم عبودیت در ادامه در خصوص روایات وارده حضرت علی علیه السلام بر ضرورت شناخت تاریخ در خطبه ۳۱ نهج البلاغه بیان می‌دارند: تاریخ را چنان خواندم گویی با آن زندگی کردم...

در پایان استاد عبودیت با توجه به تاکید شهید سلیمانی بر مطالعه کتاب الغارات که بر مظلومیت حضرت امیرالمونین علیه السلام اشاره دارد از مخاطبین مجدد در خواست داشتند که در هر چه بهتر شناخت و فهم تاریخ که امری است وجوبی نه استحبابی همت بگمارند.

از جمله کتب دیگری که توسط ایشان معرفی شدعبارتند از : فروغ ابدیت، فروغ ولایت و فرازهایی از تاریخ پیامبر اکرم (صل الله و علیه وآله)

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد