امروز یکشنبه, 01 خرداد 1401 - Sun 05 22 2022

منو

برگزاری مراسم جشن ولادت حضرت علی علیه السلام

ghraty1

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، این واحد به مناسبت ولادت با سعادت حضرت علی (علیه السلام) مراسم جشنی با سخنرانی استاد گرانقدر مفسر قرآن حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای قرائتی با حضور جمعی از اساتید، طلاب و علاقمندان و با مولودی خوانی جناب آقای شهرامی در روز دوشنبه 25 بهمن به صورت مجازی برگزار کرد.

حاج آقای قرائتی ضمن تبریک ایام میلاد حضرت علی علیه السلام بیان داشت: تولد آن امام در کعبه نشان از این دارد که : ای مسلمان ها همه باید نماز بخوانید و رو به قبله باشید و رو به قبله بودن یعنی رو به علی علیه السلام بودن و در خط حکومت علوی رفتن که این نشانه ولایت است.

حاج آقای قرائتی در زمینه اهتمام و توجه طلاب به تفسیر قران کریم گفت: امام رضا علیه السلام فرمودند: مَن اَرادَ العِلم فَلیُثَوِّرِ القُرآن؛ اگر کسی طالب علم واقعی باشد در قرآن تحقیق و پژوهش می کند چرا که علم واقعی در قران است.

چند نکته قرآنی از آیات می توان استفاده کرد: آیه ها کلماتی ساده در عین حال پر محتوا هستند، مانند کلمه کذالک که در دانشگاه یک رشته علمی شده به نام فلسفه تاریخ که در تعریف تاریخ می توان گفت بیان حوادث و رویدادهای گذشته . حال اگر از این اخبار و  رویدادها درس بگیریم می شود عبرت آموزی که به آن فلسفه تاریخ می گویند مانند قصه حضرت یوسف و یونس (علیهم السلام) در قرآن که بیان تاریخ است و در پایان قصه آن پیامبران می فرماید "و کذالک ننجی المومنین " یعنی از این قصه ها و حوادث در قرآن درس زندگی بگیریم و از آنها استفاده های علمی و پژوهشی کنیم.    

دومین مورد این است که قرآن می فرماید بعضی دریاها شور هستند و  بعضی شیرین و در هر دو ماهی و مروارید وجود دارد، یعنی دو دریا مثل هم نیستند ولی اگر تو صیاد با اراده ای باشی می توانی به صیدت برسی، در واقع به این نتیجه می رسیم که مشکل از خودمان است ما با داشتن اراده می توانیم از مشکلات خارج شده و آن را تدبیر کنیم.

حجت السلام والمسلین در ادامه گفت: در واقع قرآن به ما درس زندگی می دهد و ما باید بتوانیم از آیات و سوره ها تفسیر درست را انجام دهیم و حتما جلسات تفسیر زیر نظر یک عالم باشد بدون این که تفسیر به رای کند همچنین تفسیر را از سوره های کوچک قرآن شروع کنیم و توجه در این که کجا و چگونه از آیات و سوره ها بهره مند شویم البته باید انسان شناس و موقعیت شناس باشیم.

در پایان حاج آقای قرائتی به مهجوریت قرآن اشاره داشت و این که طلاب و قران پژوهان باید تفسیر را صحیح و آسان یاد بگیرند تا بتوانند به زبان ساده در اختیار عموم مردم قرار دهند.

در انتهای مراسم آقای شهرامی مداح اهل بیت (علیهم السلام) به مولودی خوانی و مدیحه سرایی پرداخت.

shahram

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد