امروز شنبه, 03 مهر 1400 - Sat 09 25 2021

منو

جلسه سی و پنجم تفسیر زیارت جامعه کبیره

jameh2

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، سی و پنجم روز تفسیر زیارت جامعه کبیره در ایام محرم با سخنرانی استاد گرانقدر سرکارخانم جواهری به صورت مجازی در روزدوشنبه ۲۲ شهریور برگزار شد.
خانم جواهری در تفسیر و شرح زیارت جامعه کبیره بیان کرد و گفت:
مُؤْمِنٌ بِسِرِّکمْ وَعَلانِیتِکمْ، وَشاهِدِکمْ وَ غآئِبِکمْ، وَ اَوَّلِکمْ وَ آخِرِکمْ،
ایمان دارم به نهان شما و آشکارتان و حاضرتان وغائبتان و اول و آخرتان
این فراز در مورد امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف بود و درمورد راز در پس پرده بودن امام رسیدیم.
امام صادق علیه السلام فرمودند: برای صاحب این امر غیبتی است و ناچاری این غیبت باید باشد که افرادی که دنبال باطل هستند شک می کنند،که راوی می گوید جانم فدات برای چه؟ برای امری که ما اجازه نداریم کشفش کنیم برای شما.
و وجه حکمتی که برای امام زمان عج الله است چیست؟ آن حکمت همان وجه حکمتی است که در حجت های پیشین است، وجه حکمت حضرت ولیعصر بعد از ظهورش مشخص می گردد  فرمودند: درست مثل وجه حکمت حضرت خضر و حضرت موسی (علیها السلام )بود،حضرت خضر سفینه ای را سوراخ کرد و کشت و دیواری بنا کرد و مردم به حق ندیدند و وقتی حضرت موسی حکمت را فرمود که بعد ایشان بود آقا می فرمایند: این امر از امور خدای متعال است و سری از اسرار الهی و غیبی از غیب های الهی است و ما چه زمانی پی می بریم به این مساله ولی بدانیم حکمتی است از جانب خدا و در آن و هرچه می گوید صادق است اگرچه برای ما کشف نشده باشد.
خانم جواهری در ادامه گفت: در اینجا نشان می دهد که این مساله سری است و مساله ای است که حکمت غیبی برای ما پوشیده است،البته ائمه معصومین علیه السلام آن را می دانند ولی بخاطر مصالحی نیاز به گفتن نیست.
در این پنهان بودن ۲ سری است: ۱.ائمه معصومین علیه السلام نمی خواهند حکمت های غیبت پنهان بازگو کنند و بعضی از حکمت ها تا ظهور باقی است. ۲. زمینه برای گفتن امور فراهم نیست و فهم این اسرار بستگی دارد به شرایط زمان و شاید پذیرای شنیدن اسرار نیستند و باید اسرار باید ادامه پیدا کرد.
استاد جواهری در ادامه تداوم غیبت امام زمان عج الله بیان کرد و گفت: غیبت یک عواملی دارد زمان ها تفاوت دارد،وقتی روایات بررسی می کنیم عوامل تداوم غیبت می رسیم.
یکی ازعلل اصلی تداوم غیبت عدم آمادگی مردم جهان برای پذیرش حکومت الهی در تمام شئون زندگی به همین خاطر است که غیبت ادامه پیدا می کند.عدم بیعت باطاغوت،امتحان الهی و... آثار و پیامدهای غیبت است،چون دگرگونی در شرایط اجتماعی مصلحت را تغییر  می دهد،وقتی فضای جامعه آماده نیست برای حکومت جهانی اسلام غیبت ادامه پیدا می کند و تا زمانی که این آمادگی برای مردم حاصل نشود ما امام زمان عج الله را در بین خود نخواهیم دید.
خانم جواهری در ادامه گفت:علت اصلی ادامه غیبت این است که شرایط اجتماعی ما منطبق با رسالت آن حضرت نیست، اگر بخواهیم ظهور حاصل شود دو رکن اصلی دارد:۱. خود امام و رسالت جهانی است (رکن اول میسور است) ۲.امت و جامعه بشری است.(باید در این رکن بسترها باید فراهم شود) که آماده نشده است.
بنابراین نیامدن امام زمان عج الله مربوط به رکن دوم است و که ما بستر را فراهم نکردیم.
خانم جواهری در پایان گفت مساله بعدی ماموریت جهانی آقا است. رسالت امام زمان عج الله این است که تمام آموزه ها و احکام دین جهانی اسلام در جامعه تحقق پیدا کند.
آن آموزه هایی که آقا رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم به دست رسید و این در زمان حضرت تحقق پیدا نکرد و در زمان بقیه معصومین نیز تحقق هم پیدا نکرد.
در زمان معصومین هم مردم ۳دسته بودند: ۱.مردمی که تماما در کنار معصوم بودند ۲.عده ای که کاملا دشمن بودند ۳.عده ای دیگر اصلاح طلب بودند و می گفتند به ما چه هرچه خدا خواهد.
پس ما باید تمام سعی خودمان کنیم که زمینه های ظهور حضرت را فراهم کنیم. آخرین وصی پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم باید زمینه ظهور انجام دهیم وباید حکومت جهانی اسلامی پیدا شود و جهان باید زیر پرچم رود.

 


خداوند متعال حضرت مهدی عج الله فرجه الشریف را زمینه عدل الهی قرار داده است و در سوره توبه و سوره صف فرموده است: خداوند کسی است که فرستاده رسولش را باهدایت و دین حق و اینها قالب شوند بر دین های دیگر و اشراف بر دین ها داشته باشند.
پس تحقق کامل حاکمیت دین الهی به دست  امام زمان است و خداوند نه تنها حضرت رسول  را آورده بلکه آقا امام زمان عج الله هم قالب بر دین ها کند بلکه تمام پیامبران پیشین هم آمدند تازمینه ساز باشند برای این امر مهم،چون انبیای گذشته هم اومده بودند حاکمیت اسلام را جهانی کنند ولی نتوانستند.اما وعده الهی طبق آیات قرآن به دست امام زمان عج الله تعالی فرجه شریف باید انجام شود واگر ما رسولانی داشتیم این رسولان رسالتشان  تحقق این اهداف الهی است که به عهده آخرین وصی پیامبر گذاشته شده است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد