امروز شنبه, 03 مهر 1400 - Sat 09 25 2021

منو

جلسه بیست و دوم تفسیر زیارت جامعه کبیره

jameh2

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، بیست و دومین روز تفسیر زیارت جامعه کبیره در ایام محرم با سخنرانی استاد گرانقدر سرکارخانم جواهری به صورت مجازی در روز سه شنبه ۹ شهریور برگزار شد.
خانم جواهری در تفسیر و شرح زیارت جامعه کبیره بیان کرد و گفت:
در فراز آخِذٌ بِقَوْلِکمْ، عامِلٌ بِاَمْرِکمْ، مُسْتَجیرٌ بِکمْ، زآئِرٌ لَکمْ، لائِذٌ عآئِذٌ بِقُبُورِکمْ،گفتارتان را بگیرم و دستورتان را انجام دهم و به شما پناه جویم و شما را زیارت کنم و به قبرهاى شما پناه آورم .
در مورد اهداف زیارت در جلسه قبل بیان شد و این که چرا اصلا به زیارت می رویم؟ تاکیدهای فراوانی شده که به زیارت اهل بیت علیه السلام برویم، وقتی یک نفر به زیارت اهل بیت علیه السلام می رود،یک نشان از معرفت و تربیت توحیدی در وجود خود را نشان می دهد،به این دلیل است که دعاهایی که در زیارتنامه ها آمده که می خوانیم نیازهای مادی و معنوی خود را با خدا در میان می گذاریم و از خداوند می خواهیم که مشکلاتمان برطرف کند و رحمتشان را شامل حالمان کند، پس زیارت اهل بیت علیه السلام آمیخته است با خواندن دعا و زیارت و اذکاری که نشان می دهد این فرد یگانه پرست است و با زیارت اهل بیت علیه السلام  به زیارت خدای متعال آمده است .
راه ارتباط با خداوند نیز معرفت زائر است با مقام امام، اگر زائر مقام امام را بشناسد راه رسیدن به مقام توحیدی است.
استاد جواهری در ادامه و وجه الله بودن را سوال شد از آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام بیان کرد و گفت: اگر کسی خدا را توصیف کند و این که خداوند هم صورت دارد، او کافر است،ولیکن وجه الله رسولان،امامان، معصومین،حجت های او هستند،آن کسانی که به وسیله ایشان توجه می شود به دین خدا می باشد و از دنیا می روند و تنها وجه پرودگار باقی می ماند.همه چیز هلاک می شود جز وجه خداوند، پس نظر کردن به انبیاء خدا، رسولان خدا و حجت های خدا علیه السلام در درجاتی که خدا برایشان قرار داده ثواب بزرگی برای مومنان در قیامت است .
پس در اینجا می فرماید که عظمت این موضوع آن زمانی قابل درک است که انسان بداند هدف نهایی زائر زیارت خداوند است.
خانم جواهری بیان کرد: دیگر اهداف زیارت حق شناسی است از اینکه ائمه علیه السلام پیشوایان هدایت ما هستند و می خواهیم حق شناسی کنیم زیرا آنها ما را هدایت کردند و ما در تربیت اهل بیت علیه السلام قرار گرفتیم، بخاطر همین توانستیم اخلاق الهی را پیدا کنیم.
ما زمانی می توانیم به اخلاق الهی دست پیدا کنیم که بنگریم اهل بیت علیه السلام چه خلقیاتی داشتند و با مردم و اهل خانواده به چه صورت بوده است.دیگر این که ما معارف دین و چطور در صراط مستقیم قرار بگیریم را از ائمه معصومین گرفتیم.
خانم جواهری در ادامه اشاره کرد و گفت: یکی از چیزهایی که زائر اهل بیت علیه السلام باید داشته باشد،حق شناسی است چون آنها برما حق حیات دارد و هویت دینی و کرامت شخصی ما وابسته به امامان معصوم است و اگر ما ثوابی به دست می آوریم بخاطر این است که در ولایت اهل بیت علیه السلام هستیم.
آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام اشاره دارند که مردم فطرتا شیفته اهل بیت هستند، اگر مردم آن جلوه های زیبای سخن ما برایشان آشکار شود گرایش به سوی ما پیدا می کنند و از سخنان ما پیروی می کنند.
استاد جواهری در پایان اشاره کرد و گفت: امام صادق علیه السلام در مورد کسانی که می روند زیارت آقا امام حسین علیه السلام با اعتقاد به واجب الاطاعت بودن آن حضرت است و خداوند چیزهایی می دهد می فرمایند: کسی که به زیارت آقا امام حسین علیه السلام می رود یقین داشته باشد که آقا امام حسین ( علیه السلام ) پیشوا است از ناحیه خدا و خداوند منصوب کرده به امامت و واجبه اطاعت این امام بربندگان خدا می آمرزد برایش همه گناهانی کرده و بعدا انجام داده است و نه تنها خودش آمرزیده می شود بلکه می تواند شفاعت کند ۵۰ شخص گناهکار، هیچ حاجتی نیست که آن شخص از آقا سوال کند مگر اینکه خدا خواسته اش را برآورده می کند.
کسی که عارف بر حق معصومین علیه السلام شود طبق فرمایش امام موسی بن جعفر (علیه السلام )،کسی که زیارت کند امام حسین علیه السلام درحالی که عارف به حقش است و قصد کند خداوند گناهان قبل و بعد را او را می آمرزد .
بنابراین همه احادیث که گفته شد نشان دهنده آن بینش الهی زائر و اقتدای علمی و عملی نسبت به امام است که بتواند ان شاالله اقتدای کامل  نسبت به امامی که برای زیارت رفته است که به صورت علمی و عملی باشد .

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد