امروز پنج شنبه, 18 آذر 1400 - Thu 12 09 2021

منو

برگزاری مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه سلام الله علیها

javaher1

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها این واحد به مناسبت ولادت باسعادت حضرت زهرا سلام الله علیها مراسم جشنی با حضور استاد گرانقدر حوزه سرکار خانم جواهری و اساتید و کادر و طلاب گرامی در روز سه شنبه ۱۴بهمن ماه به صورت پخش زنده برگزار کرد.

خانم جواهری در مقدمه اشاره به سوره کوثر کرد و گفت: ما در آیات قرآن به صورت صریح نام اهل بیت علیه السلام را نداریم ولی به صورت کنایه آمده است.

در سوره کوثر خداوند می فرمایند: إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ. فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ.

إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ.این سوره بنابراتفاقات و برای فرزند پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم نازل شد که خداوند فرمود ما به تو خیر کثیر می دهیم.

در آیه اول کنایه به سه موضوع می باشد: 1.خداوند ۲.رسول خدا که در عالم بشریت همتایی نداشتند که اگر این گونه بود ختم نبوت به ایشان اتصال نداشت.۳.کوثر که کنایه از حضرت زهرا سلام الله علیها است که ایشان به فرموده الهی بعد از رحلت حضرت جبرئیل بر ایشان ورود می کرد و می گفت: شما سیده النساء العالمین در دنیا و آخرت هستید. لذا در عالم وجود مقدس خانم حضرت زهرا (سلام الله علیها)همتایی ندارد.

استاد جواهری در ادامه و بررسی مقام و موقعیت زن در اسلام گفت: در دیگر ادیان این گونه آمده است که در اسلام به زنان بهاء داده نمی شود در صورتی که موقعیت زن در اسلام این گونه نیست ولی در تورات و انجیل آمده است که زن پست تر از مرد آفریده شده است و لذا قرآن کریم پاسخ می دهد: زن و مرد دارای یک سرشت و طینت هستند و از آن گِلی که خداوند حضرت آدم را خلق کرد از همان گِل حضرت حوا را خلق نموده است. بنابراین در کتاب های دیگر نظرشان در مورد زن برخلاف دین اسلام است.

دومین مطلبی که در کتاب های دیگر ادیان آمده است که زن به راحتی گول شیطان را می خورد و شیطان می باشد و شاهد مثالشان را حضرت آدم و حوا می زنند که اول حوا گول خورد و بعد آدم را وسوسه کرد در صورتی که در قرآن آمده است که زن و مرد هر دو مساوی هستند و امکان دارد گول شیطان را بخورند.

استاد جواهری سومین مورد را این گونه بیان کرد که: که از ناحیه استعداد های معنوی و روحانی زن نمی تواند مانند مردان به مقامات معنوی و الهی برسد ولی در آیات قرآن آمده است که در هرکجا که از قدیس نام برده ایم در کنارش قدیسه نیز آمده است،لذا تفاوتی بین زن و مرد از لحاظ معنوی نیز نمی باشد.

مطلب دیگری که مطرح شده است تساوی حقوق زن و مرد است. اسلام تساوی حقوق بین آن دو را مساوی می داند ولی تشابه حقوق را رد کرده است. فلذا حقوق زن و مرد نمی تواند شبیه یکدیگر باشد،زیرا ساختمان بدنی آنها باهم متفاوت است.در قرآن کریم آمده است که: هیچ تفاوتی بین حقوق زن و مرد از نظر برهان، عقل، نبوغ فکری، سیاسی و اجتماعی وجود ندارد.

خانم جواهری در ادامه بیان کرد و گفت: در مسائل معنوی نیز زن هایی داریم که بسیار از آقایان جلوتر هستند مانند حضرت خدیجه سلام الله علیها که با آن عظمت و تفکر و با وجود خواستگاران متعدد و سرشناس پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم را انتخاب کردند در حالی که ایشان هنوز به مقام نبوت نرسیده بودند و از چنین مادری دختری به نام فاطمه الزهرا سلام الله علیها دنیا آمد و تربیت شد.

در صحنه های دیگری همچون سیاسی،اجتماعی نیز می گویند زنان نمی توانند شرکت کنند در حالی که ما انقلابی کردیم که این مساله را حل می کند و ریشه آن به زنان مبارزه صدر اسلام بر می گردد.

بنابراین در اسلام خانم و آقا از لحاظ معنوی، سیاسی و.... هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و دین ما تساوی بین حقوق زن و مرد را بیان کرده و قبول دارد اما تشابه حقوق را به هم شبیه نمی داند.

استاد جواهری در ادامه گفت: خداوند به ده زن عنایتی ویژه عطا فرموده است: ۱.حوا را به قبول توبه ۲.ساره همسرحضرت ابراهیم(علیه السلام) را به جمال نیکو ۳. خداوند زوجه حضرت ایوب (علیه السلام) را به لحاظ فطری حجابش عطا کرده ۴. آسیه زوجه فرعون را به حشمت و عفت داد. ۵. زلیخا زوجه حضرت یوسف(علیه السلام) را خدا دانش و حکمت عطا فرمود. ۶. بلقیس زوجه حضرت سلیمان(علیه السلام) را به استواری و خطا نکردن عطا نمود. ۷. یوخید مادر حضرت موسی(علیه السلام) را به صبر و شکیبایی عطا کرد. ۸. حضرت مریم (سلام الله علیها) را به پاکی .۹. حضرت خدیجه(سلام الله علیها) زوجه حضرت محمد(صلی الله علیه و آله وسلم) را مقام رضا داد. ۱۰‌. حضرت زهرا(سلام الله علیها) را همسر کسی کرد که علم ماکان و ماسیکون در اختیارشان بود.

خانم جواهری در پایان اشاره کرد و گفت: ما وظیفه سنگینی داریم و درجایگاه های مذهبی،سیاسی،فرهنگی و جهادی هیچ راهی بسته نشده است و ما باید هر کدام به اندازه توان خود برای پیشبرد اسلام کمک کنیم.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد