امروز پنج شنبه, 15 خرداد 1399 - Thu 06 04 2020

منو

جهاد حقیقی در فضای مجازی بر مبنای سبک زندگی اسلامی

zabet1

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، کارگاهی با موضوع "جهاد حقیقی در فضای مجازی بر مبنای سبک زندگی اسلامی" با سخنرانی مهندس ضابط مدیر موسسه خواجه نصیر الدین طوسی بزرگترین و فعال ترین مرکز خصوصی آموزش سواد رسانه کشور و با حضور ، اساتید و طلاب گرامی در روز دو شنبه 9 اردیبهشت برگزار شد.

استاد بیان داشت برای کسی که می خواهد در فضای مجازی حضور داشته باشد و تبلیغ دینی انجام دهد 10 الزام را باید پیش روی فعالیت خود در این عرصه قرار دهد و اگر این شروط را رعایت کرد می تواند وارد فضای مجازی شده و درغیر این صورت نباید حضور پیدا کند.

1-   شناخت ماهیت فضای مجازی :

یعنی فضای مجازی در کل چیست ؟ چگونه کار می کند ؟ چه کسانی پشت پرده این فضا هستند ؟

باید بگوییم که فضای مجازی ، فضای بسیار بزرگ و گسترده البته سخت می باشد.

و در ادامه ایشان عرضه داشت ما سه نوع نگاه نسبت به رسانه ها داریم :

الف) خوشبینانه ( از تمام رسانه ها می توان استفاده کرد. )

ب) بدبینانه ( تمام رسانه ها ممنوع است . )

ج) واقع بینانه ( درست و مدیریت شده استفاده کرد .)

در اینجا سوالی مطرح می شود که ما باید دیدگاهمان به رسانه ها چگونه باشد ؟

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در این زمینه فرمود: یکی از چیزهایی که در رسانه مهم می باشد سوء ظن رسانه ای دشمنان است.

2- ضرورت حضور در فضای مجازی

مقام معظم رهبری می فرمایند : می توان از عرصه فضای مجازی حداکثر منافع را کسب کرد . همان کاری که دشمن می کند، شما هم می توانید بکنید در جهت معارف اسلامی.

3- پذیرش جنگ و بعد آمادگی برای جهاد در جنگ نرم.

اگر می خواهید وارد فضای مجازی شوید باید بپذیرید که دارید وارد فضای جنگی می شوید و با این شرایط عادی نباید وارد شد. در جنگ سخت جسم ها به خاک و خون کشیده می شود ولی روح ها پرواز می کند و می روند به سمت بهشت است ، اما در جنگ نرم اگر دشمن غلبه کند جسم ها پروا می شود ولی روح ها به قرع جهنم می رود.

استاد در ادامه فرمود که جنگ نرم به قدری مهم شد که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فرمان آتش به اختیار دادند. کاری فرهنگی که خود جوش است نه کاری که ما را مدیون دشمن کند.

4- رعایت اخلاق ، شرع و قانون در فضای مجازی

تبلیغ در فضای مجازی با تبلیغ دینی اساسا متفاوت است . تبلیغ دینی به مدیریت افکار عمومی کاری ندارد بلکه کار او تفاهم با مردم است. وقتی با یکدیگر به تفاهم برسیم باعث می شود که مردم را متوجه کنیم که نسبت به یک هدف بسیار بالا تر از زندگی که الان دارند فراتر فکر کنند. زمانی که با مردم به تفاهم رسیدیم آنها خودشان پای کار ، مسئولانه و متعهدانه می آیند.

شرط حضور در این عرصه صداقت است و کسانی که می خواهند در این عرصه کار کنند باید : پر انگیزه ، هوشیار و امید وار ، بافکر و اندیشه ، شجاع و فداکار ، مصمم و با تصمیم ، با ایمان و متدین باشند.

5- مشروعیت ندادن به فضاهای نا مشروع.

6- عدم کمک رسانی به دشمن. (مراقب باشیم که در این فضا باعث کمک به دشمنان نشویم )

7- حفظ امنیت و حریم خصوصی.

8- حضور آگاهانه تاثیر گذار و فعال.

9- شناخت بستر های تبلیغی فضای مجازی و انتخاب آن بستر ها.

ایشان در پایان و مورد آخر بیان کرد : حال که بستر های تبلیغی برای ما فراهم شد باید به سراغ بستر های آموزشی برویم. یعنی یاد بگیریم و کامل کار کنیم که بتوانیم استفاده های مفید داشته باشیم ، در غیر این صورت اگر آموزش ندیده باشیم ، همان بهتر که وارد فعالیت در عرصه فضای مجازی نشویم.

 

zabet2

zabet3

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد