امروز چهارشنبه, 26 تیر 1398 - Wed 07 17 2019

منو

برگزاری جلسه سیزدهم دوره تفسیر قرآن کریم

tafsir

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه، سیزدهمین جلسه دوره آموزشی تفسیر قرآن کریم روز شنبه 17 فروردین از ساعت ۱۱ الی ۱۲با سخنرانی استاد گرانقدر سرکار خانم جواهری و حضور مدیریت محترم سرکار خانم دیانتی، اساتید گرامی، مبلغین و طلاب عزیز برگزار شد.

إِلَّا الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ثُمَّ لَمْ يَنْقُصُوكُمْ شَيْئًا وَلَمْ يُظَاهِرُوا عَلَيْكُمْ أَحَدًا فَأَتِمُّوا إِلَيْهِمْ عَهْدَهُمْ إِلَىٰ مُدَّتِهِمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ﴿4

از این تاریخ به بعد مهلت پیمان حدیبیه خاتمه یافته تلقی می شود مگر کسانی از مشرکان که روی پیمان و عهد خود ثابت مانده اند و به مسلمانان خیانتی نکرده اند با این گروه که حدود و پیمان خود را تا آخر رعایت کرده اند قطعاً خداوند وفا کنندگان به عهد و پرهیزکاران را دوست دارد .

در این آیه چند استفاده می کنیم:

1. وفای به عهد و پیمانی که می بندیم حتی با مخالفان و مشرکان.

2. هرکس دشمن ما را یاری کند دشمن ما می باشد.

3. در ماه های حرام(ذی الحجه. محرم.رجب.ذی القعده) جنگ حرام است و زمانی که این 4 ماه تمام شد مشرکین را در هرکجا دیدید بکشید.

در واقع این برنامه و دستور عمل اسلام برای ریشه کن سازی مشرکین بر روی زمین بوده است و اگر آنها شروط را عمل نکنند از دشمنان اسلام خواهند شد.

استاد در ادامه بیان فرمودند البته اسلام بعد از مراحل 1. دعوت 2. استدلال 3. پیمان بستن باید در مقابل مشرکان چند نکته را دقت کنند.

- مسلمانان باید بسیار هوشیار باشند زیرا امکان دارد که مشرکین پیمان شکنی کنند.

- تشکیلات اطلاعاتی مسلمانان باید چنان باشد که توطئه مشرکین در داخل وحتی در خارج را مراقبت کند.

در اینجا می توانیم این مورد را خیلی واضح در زمان امروز اشاره کنیم که در کشور ما رهبر انقلاب اسلامی نیز بسیار هوشیار در رابطه با هر گونه دشمن اعم از داخلی و خارجی می باشند.

در آیه 5 سوره توبه می فرمایند: دین ما دین رفعت وکرامت است به طور مثال اگر مشرکی نیاز به پناه داشت و نزد پیامبر می آمد ایشان به او پناه می دادند و کلام الهی را به ایشان می گفتند .

علت این گفتگو نیز این بوده است که شاید به گوش او نرسیده باشد.

در نتیجه وظیفه تمامی مسلمانان این است که کلام خدا را به گوش تمامی مشرکین برسانند.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد